V dnešní době si založit blog je naprosto jednoduchá záležitost. Nemusíte znát žádné programování nebo umět webdesign.

Dnes s trochou snahy a klidně i s nulovými financemi lze založit blog. Díky tomuto návodu to zvládnete také…

Jak jsem zmíňil, lze si založit blog naprosto zdarma, ale profesionální blog bude stát minimální náklady na hosting a doménu.

První dilema – použít blogovací platformu nebo vlastní hosting?

Znovu opakuji, že blogovat můžete začít s naprostou nulou v kapse. Ano jde to, ale jestli je to správná volba, to už stojí rozhodně za zváženou.

Na internetu existuje hned několik blogovacích platforem, zmíním ty nám nejznámější:

Říkáte si: „hned jdu na to“. Samožřejmě můžete, jestli si chcete jen vyzkoušet, jak to vůbec všechno funguje, zda vás to bude bavit. Ale já radím, pokud to myslíte s blogem vážně, založte si ho na vlastním hostingu a doméně. Pár důvodů proč:

  • blogovací platforma má omezené možnosti
  • kdykoliv váš blog mohou zrušit
  • jakýkoli přenos všech článků později na nový blog bude boj
  • omezené volby vzhledu
  • různé nevyhovující podmínky
  • adresa blogu – mujblog.blogovaciplatforma.cz

Snad jsem vás přesvědčil, proč si koupit vlastní doménu a hosting, kde si rozjedete svůj vlastní ničím neomezený blog.

Koupě domény a hostingu

Nejprve si řekněme, co je to vlastně doména. Doména je zjednodušeně řečeno název stránky – v našem případě jaknawebovky.cz. Za tímto názvem se skrývá spousta další teorie, dómeny 1., 2. a 3. úrovně, DNS a IP adresy, ale pro nás je to naprosto nedůležité.

Hosting je v podstatě prostor pro naše stránky, kde budou uloženy. Hosting je poté dokáže spojit s internetem, a vlastně tak s celým světem.

Kde si svoji doménu registrovat a objednat hosting?

Já ve většině případů používám WEDOS. Registruji zde domény i hosting.

Hosting lze u Wedosu pořídit již za 25 Kč měsíčně bez DPH a doména s koncovkou .cz za 145 Kč bez DPH. Wedos je jeden z nejoblíbenějších a největších hostingových společností u nás v České republice.

Pokud již svůj hosting a doménu máte, můžete pokračovat až samotnou instalací.

Při zadání kódu WN3501PGMQ dostanete 50% slevu na objednaný webhosting

Když si objednáte hosting či doménu právě u Wedosu, získám tím malou provizi. Podpoříte tím provoz mého serveru jaknawebovky.cz. Děkuji moc!

Pojdmě tedy na adresu www.wedos.cz

Webhosting wedos

Začneme s registrací domény, klikneme v horním menu na položku domény. Do kolonky napíšeme název našeho webu a ověříme, zda náhodou již neexistuje. Můžete si vybrat z několika koncovek. Pokud je doména volna objeví se tlačítko „Registrovat“.

Krok 1 na Wedosu

V novém okně bude vyplněn název domény, pokud jej chceme změnit stále můžeme, stejně tak i koncovku. Pokud nemáme hosting, vybereme, že chceme hosting NoLimit. Zde vidíme i výslednou cenu.

Zaškrtneme veškeré políčka ve spodní části a přečteme si podmínky, ať nás nic nepřekvapí. A pokračujeme v objednávce.

Krok 2 na wedosu

V dalším okně nic neměníme a jen zaškrtneme, že souhlasíme s registrací domény.

Krok na Wedosu 3

Nyní doplníme své údaje, nebo pokud jste již zaregistrovaní jen se přihlásíte vyplněným emailu a hesla. Zaškrtneme opět políčka, že souhlasíme s podmínkami, se zpracováním osobních údajů, a že jsme již plnoletí. Vyplníme kontrolní ochranu a klikneme na registrovat >>

Krok na wedosu 4

V dalším okně vyplníme údaje o sobě, jméno, email, adresu a zaškrtneme políčko pro uložení kontaktu, abychom jej v budoucnu nemuseli vyplňovat znovu. Pokračujeme v objednávce

Krok na wedosu 5

Zde opět vyplníme údaje, popřípadě jen klikneme na vyplnit údaje a doplní se ty z minulého okna. Doplňte chybějící, které jsou potřeba k dokončení registrace (s červenou hvězdičkou). Zaškrtneme opět veškerá políčka, že souhlasíme a pokračujeme.

Nyní se nám zobrazí souhrn a dokončujeme objednávku! Doména je registrovaná. Samozřejmě většinou to chvíli trvá, než bude adresa dostupná. Proto buďte trpěliví.

S hostingem to bude velmi obdobné.

Vyplníme název domény, vybere hosting, pokud chceme nějaké příplatkové služby – doporučuji HTTPS! Více se dozvíte v článku Přechod na HTTPS.

Krok na wedosu 7

Vybereme si dárek, pokud nějaký chceme a do políčka pro slevu můžete zadát kód WN3501PGMQ a dostanete slevu 50%. Opět zaškrneme potřebné políčka a můžeme pokračovat.

V nastavení vyloženě nic měnit nebudeme a dostaneme se opět na obrazovku, kde budeme zadávat údaje, pokud jste v předchozí registraci domény uložili své údaje, postačí kliknout na vyplnit a vše se vyplní automaticky. Stejně tak na další obrazovce. Vše je stejné jako při registraci domény. Na konci potvrdíme objednávku a je skoro hotovo!

Veškeré informace k platbě nám příjdou na zadaný email.

Zde se budeme držet pokynu pro platbu, podle metody, jakou chceme zaplatit, lze platit převodem, kartou, paypalem a dalšími online metodami.

Po zaplacení se do cca půl hodiny web rozjede a můžeme pokračovat.

Doporučiji zvolit online metodu, jinak budete čekat 1-3 dny, než dorazí peníze převodem.

Co vybrat? WordPress nebo Joomla či Drupal

Každému může vyhovovat něco jiného, rozhodně doporučuji, pokud máte chuť a čas, vyzkoušejte si i jiné platformy, ale já používám WordPress.

WordPress je nejvíce rozšířenou platformou vůbec a existuje na něj spousta návodů, nespočet programátorů a všemožných vylepšení, a to z něj dělá nejkomplexnější a nejvhodnější řešení. Aspoň podle mě.

Chcete-li vyzkoušet ostatní platformy, přečtě si Jak naistalovat Joomla či Jak naistalovat Drupal

Vraťme se zpátky k samotné instalaci. Společně s výzvami k zaplacení nám na email přišly také přihlašovací údaje do administrace wedosu. Což je náš email a vygenerované heslo, které lze později změnit na něco přijatelnějšího. Ale v původní podobě je dostatečně bezpečné, aby vám nikdo nenaboural váš účet. Proto při změně buďte obezřetní.

Na wedos.cz  klikneme na zákaznická administrace a zadáme své přihlašovací údaje.

K naistalovaní wordpressu můžeme postupovat dvěma způsoby.

  1. Použijeme v administraci funkci pro automatickou instalaci WordPressu
  2. Sami si založíme databázi, přihlásíme se přes ftp a nahrajeme staženou verzi WordPressu

Pro svoji jednoduchost samozřejmě zvolíme první možnost. V administraci klikneme na položku webhosting, v seznamu vybereme hosting pro naši doménu. V levém menu pak zvolíme možnost Instalátor aplikací. Zvolíme WordPress a instalovat.

Krok na wedosu 7

V dalších oknech si nastavíte přihlašovací údaje do wordpressu, název webu a potřebné detaily a je hotovo!

Nastavení a vzhled stránek

Nyní bychom se měli přihlásit do administrace WordPressu na našich stránkách.

Z pravidla to je www.nazevdomeny.cz/wp-admin/

Po zadání našich přihlašovacích údajů se objevíme v administraci. Zde již máme spostu možností, co dál dělat. Prvně se podíváme na nastavení. Můžeme si zde nastavit jméno a popisek webu, zobrazení data, časové pasmo atd.

Wordpress administrace

V nastavení doporučuji změnit trvalé odkazy. Určitě nechcete, aby se v adresovém řádku ukazovalo něco ve stylu ?p=1354dfdc, ale raději pěkně čitelná adresa /jak-vytvorit-webovky/

Administrace ve WordPressu

Vzhled blogu

Nyní se zaměříme na vzhled blogu. Změna vizuální části ve WordPressu se dělá pomocí tzv. šablon. Na internetu naleznete tisíce šablon. Mohou být placené i naprosto zdarma. Vyzkoušet můžete samozřejmě zdarma, ale určitě doporučuji obětovat několik stovek a sáhnout po placené šabloně.

Další možností je pak si nechat šablonu udělat na míru. Kdy máte šablonu přesně pro své potřeby a nemáte tam mraky nepoužitého kódu, který jen vaše stránky může zpomalovat.

Volné šablony zdarma, bývají často nedokonale zabezpečené, náročné a celkově špatně naprogramované. Není to pravidlem, ale buďte obezřetní!

V administraci klikneme na položku Vzhled a poté nahoře na instalovat. Zobrazí se nám seznam spousty šablon, které si můžete prohlédnout a vyzkoušet. Můžete hledat i podle vámi zadaných klíčových slov nebo třeba vybírat z nejoblíbenějších.

Wordpress administrace

Po vybrání té správné šablony stačí opět kliknout na instalovat a automaticky se vzhled změní. V menu Vzhled pak zvolte položku přizpůsobit a dle možností dané šablony si budete moci její vzhled přizpůsobit svým požadavkům.

Pokud ale hledáte opravdu kvalitní šablony, mohu doporučit světově nejznámější katalog šablon https://themeforest.net/. Na to jak naistalovat koupenou šablonu naleznete v Jak naistalovat šablonu do WP

Kvalitní šablony mohou stát okolo 50 dolarů, ale investice se určitě vyplatí.

Pojďme začít psát

Nyní se můžete pustit do psaní článků, vkládání obrázků, tvorbě jednotlivých stránek. V první fázi si vytvořte rubriky. Zvolte Příspěvky a poté Rubriky. Zde už jednoduše vyplníte název a kliknete na vytvořit novou rubriku.

Administrace wordpressu

Pokud máte své rubriky hotovy, můžete již začít psát články. A to přes Příspěvky -> Vytvořit příspěvek. Zde, podobně jako v jiných textových editorech, můžete začít psát.

Wordpress administrace psaní článku

Nová verze wordpressu (5.0.3) obsahuje i nový editor, který je poměrně intuitivní, moderně pojatý a díky němu je i tvorba zajímavých článků mnohem snažší.

Stránky a jejich přidání do menu

Samožřejmě na blogu určitě chcete mít i jednotlivé stránky, jako například Kontakt, O mně, Co nabízím… K tomu slouží právě položka v menu Stránky -> Vytvořit stránku. Kde naprosto obdobně, jako při psaní článků, budete mít připravený editor.

Stránky máte, články také, ale v menu nevidíte vůbec nic? Je to prosté. Přejděte do Vzhled -> Menu. A zde si najdete vše, co chcete do menu přidat a kliknete na položku Přidat do menu. Poté jednoduchým drag & drop systémem si přesunete položky v menu, jak je chcete mít. Po dokončení klikněte na Aktualizovat menu.

A nyní můžete spokojeně blogovat bez obav!

Základy pro váš blog jsou hotovy. Pokud máte doplňující otázky či trable s nějakým krokem, napište mi!

Další možnosti, co lze s vaším blogem dělat, jak dál postupovat najdete ve webové příručce, kde jsou ty nejdůležitější návody a tipy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *