Pokud máte webové stránky postavené na WordPressu a bojujete s jejich rychlostí, ukáži vám nejen několik pluginů, které by web mohly patřičně zrychlit, ale i dám několik rad přímo k nezaplacení.

Rozhodně neznamená WordPress stránky = pomalé stránky, jen je potřeba si dát s webem trochu práce.

Proč na rychlosti záleží?

Ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné, rychlost je jedna ze zásadních vlastností webu, která rozhoduje o tom, zda návštěvníci na stránkách setrvají či nikoli.

Každá vteřina se opravdu počítá, dle statistik – co vteřina zpoždnění, to až 10 % uživatelů stránku opustí. A to je opravdu hodně.

A nejen návštěvníci, ale i například Google klade důraz na rychlost stránek a ovlivňuje tak jejich hodnocení a umístění ve vyhledávání.

Jak zrychlit webové stránky

Už víme, že rychlost je opravdu důležitá a hraje zásadní roli, zda návštěvníci na vašem webu zůstanou a kupříkladu nakoupí, nebo odejdou jinam. Pojďme si tedy ukázat, na čem záleží a jak zrychlit vaše webovky.

Kvalitní hosting

Základním kamenem rychlosti webových stránek je určitě webhosting. Já doporučuji WEDOS, který používám u většiny svých webů. Je cenově dostupný a kvalita služeb je přinejmenším skvělá. Zákaznická podpora mi se vším vždy pomohla.

Když si objednáte hosting či doménu právě u Wedosu, získám tím malou provizi. Podpoříte tím provoz mého serveru jaknawebovky.cz. Děkuji moc!

Při zadání kódu WN3501PGMQ dostanete 50% slevu na objednaný webhosting

Aktualizovaný WordPress a jeho pluginy

Udržujte svůj wordpress aktualizovaný, každá jeho nová verze přináší nové funkce, větší bezpečnost a samozřejmě i zmiňovanou rychlost. Dbejte jen opatrnosti, zda všechny vaše pluginy budou s novou verzí fungovat správně.

Stejně tak, jak jsou nové verze WordPressu, tak i technologie, jako HTML a PHP se vyvíjejí. Proto doporučuji používat ty nejnovější, ale to se vracíme k bodu číslo 1. Zaměřte se na webhosting, který tyto nové verze podporuje.

Správná šablona

Možná se zdá, že založit web na WordPressu je otázka několika desítek minut, koupíte webhosting a doménu, jedním kliknutím naistalujete WP, vyberete šablonu a web je na světě. Ale…

Právě výběr šablony může značně ovlivnit rychlost vašeho webu. Volně stažitelné šablony mohou být ne zrovna kvalitně naprogramované nebo nabízejí příliš mnoho možností a s tím vším si musí server poradit, než stránky zobrazí.

šablona WordPress
šablony

O bezpečnosti takových šablon se dá taky dlouze polemizovat. Proto doporučuji si s výběrem šablony dát záležet, nezaměřovat se pouze na vzhled, ale i na rychlostní a bezpečnostní faktory.

Dobrou volbou je šablona na míru, kdy si necháte naprogramovat šablonu dle svých představ. Nebude obsahovat spoustu balastu, která by web zpomalovala a budete mít jedinečný web.

Další možností je si šablonu pořídit například na webu https://themeforest.net/. Kde naleznete opravdu velké množství kvalitních šablon.

Pluginy, co nám rozhodně s rychlostí WordPressu pomohou.

Nyní si představíme několik pluginů, které dokáží stránky zrychlit i o několik sekund, a to velmi snadno.

Optimalizace obrázků a fotek

Největším žroutem času a dat jsou bezesporu fotografie a obrázky. K jejich zmenšení existuje hned několik placených i freemium pluginů.

Pro optimalizaci obrázků mohu doporučit WP-Smush, reSmush.it nebo Optimole. Samozřejme je dobré obrázky a fotky mít před nahráváním na web ve správném rozměru, což pomůže rozhodně také. Pokud někde potřebujete jen obrázek 420×420 pixelů je naprosto k ničemu mít rozměr 1600×1600.

Freemium znamená, že daný plugin je volně k užití, ale při zakoupení se zpřístupní další užitečné možnosti.

Cachování stránek

Pokud si nedokážete představit, co to znamená, jednoduše to vysvětlím. Každá jednotlivá stránka na wordpressu je generovaná a při každém načítání musí server spracovat množství dotazů, aby načetl data pro výpis článků, informace v sidebaru, různé widgety apod, což značně načítání zpomaluje.

Plugin WP Fastest Cache (nebo například WP Super Cache) vytvoří pro každou stránku jednoduchou statickou kopii a prohlížeč uživatele se tak nemusí opětovně pořád dotazovat na server o několik kB či MB dat, ale pouze stáhne již vygenerovanou html stránku.

wp super cache

Minifikace CSS a JS souborů

Minifikace je prosté zmenšení souborů, co do velikosti, díky mazání přebytečných bilých znaků, jako jsou například mezery. Každý byte se počítá.

K minifikaci lze použít placený WP Rocket a nebo free WP Fastest Cache. Oba pluginy kromě cachování stránek, umí právě zmenšit velikost CSS, HTML i JS souborů.

Tyto základní pluginy vám mohou stránky zrychlit opravdu i o několik sekund. Je dobré vyzkoušet někdy i více pluginů, který bude vyhovovat. Některé jsou účinnější než jiné, ale o to je téma pro další článek.

Kromě již zmíněného vám při zvyšování rychlosti může pomoci používat protokol HTTPS, který je nejen bezpečnější, ale právě i rychlejší. Dále zkuste používat CND (Content Delivery Network), kdy můžete určitá data načítat z jiných serverů než právě ze svého vytíženého serveru.

pagespeed insight meření rychlosti

Pokud si chcete vyzkoušet rychlost svých stránek mohu doporučit nástroj od googlu PageSpeed Insight, kde zadáte adresu webu a během několika sekund máte před sebou podrobný výpis o rychlosti webu, co jej zpomaluje, co je v pořádku, kolik času zabere načítání obrázků apod.


2 komentáře: „Jak zrychlit svůj web ve WordPressu

 • 9. 3. 2019 (9:22)
  Permalink

  jak je to uz s nahranymi fotkami, taky se zmensi?

  Reagovat
  • 9. 3. 2019 (11:28)
   Permalink

   Ano, právě tyto pluginy zmenší již nahrané fotky a stejně tak dokážou i ty nově.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *